Til forsiden  Bliv fan af idenyt


Køkkenhaven - Pasning af køkkenhave


Side: 1 af 2 »  

Din regnvandstønde kan være en bakteriebombe i sommervarmen

Salat, krydderurter og grøntsager, der spises rå, må ikke vandes med vand fra regnvandstønden - vandet kan indeholde farlige bakterier, der kommer med ind på spisebordet.

Foto: HAINCE
Opsamlet regnvand sparer miljøet for spild af rent drikkevand, men det er ikke alt grønt i haven regnvandet egner sig lige godt til.

Brug ikke regnvandet til salaten
Vandet fra regnvandstønden er et fint supplement til vandværket, men lad være med at vande grøntsager, som I spiser rå, med regnvandet, for det kan indeholde bakterier. Selv om du skyller grøntsagerne under vandhanen, kan du ikke være sikker på, at bakterierne er væk. Det er afgørende, at vandet fra regnvandstønden ikke rammer grøntsagerne direkte, men du kan fx godt fylde vandingskasser i drivhuset med vandet, da grøntsagerne ikke optager bakterier fra vandet via jorden.

Sommervarmen giver flere bakterier
Fugleekskrementer, insekter, jord og støv kommer med ned i regnvandstønden fra tagfladen. Selv om vandet virker rent, vil der være bakterier i vandet. Og særligt i varme perioder, hvor vandet bliver lunt, har bakterierne gode betingelser for at udvikle sig. Blandt andet salmonella og jordbakterier er glade for varmen, mens campylobacter også udvikler sig, når vandet er koldt.





Vand nysåede frø med det opsamlede regnvand
Du kan godt vande urtehaven med regnvandet, når der er tale om nysåede frø, der først skal på spisebordet om flere måneder. Men når planterne er udviklede, skal de vandes med vand fra vandhanen. Til sammenligning er Fødevarekontrollens krav til gartnerier, at grøntsager, der skal spises uden kogning, skal vandes med vand i drikkevandskvalitet, så snart planterne har udviklet sig.

Regnvand fra moderne, skiferbelagte tagpaptage kan uden problemer anvendes til vanding af haven. Det gælder også for nyttehaven. Nyttehaver skal dog altid, uanset tagbeklædning, vandes med vand fra hanen, når planterne har udviklet sig.

En grundig rengøring af regnvandstønden mindsker risikoen for bakterier - læs mere på næste side


Side: 1 af 2 »  
Quickpoll





















Forside
Artikler
Boligen
Haven
Læserideer
Find leverandør
Guidenyt
Debatforum
Villahjælpen

Nyhedsbreve
RSS Service
E-Magasiner
Bonnier sites

idényts villapanel
idényts postpanel
vimedhave.dk
Video
Brochureservice
Konkurrencer

Madopskrifter
Tips om planter
Nye produkter
Tag hånd om huset
Huskalender
Havekalender
Fritid
Links

Kontakt idényt
Medieinformation
Reklamation
Ledige jobs





idenyt.dk | tlf 44534000 | fax 44921121 | E-mail idenyt@idenyt.dk Virksomheden der bærer dette mærke, lever op til Foreningen af Danske Internet Mediers retningslinier for god skik i salg og markedsføring – din sikkerhed mod annoncehajer. Læs mere på www.fdim.dk/godskik

idé-nyt backoffice login